5 טיפים חשובים שיעזרו לתינוק להתפתח מגיל לידה ועד גיל שנה

שיתוף ב facebook
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב twitter
תיהיו חברתים תשתפו
שיתוף ב pinterest
תיהיו חברתים תשתפו

5 טיפים חשובים שיעזרו לתינוק להתפתח מגיל לידה ועד גיל שנה

שמעת את הביטוי התפתחות תינוקות, אבל את לא לגמרי מבינה אותו? במאמר הבא מחכה לך כל המידע על התפתחות תינוקות – מה תינוק צריך כדי להתפתח? איך תוכלי לעודד את התפתחות תינוקך? ומה תרוויחי "על הדרך"? ספויילר: מערכת יחסים בריאה ואוהבת

תינוקות מתפתחים בקצב משלהם ואפשר להגיד ש"הטבע עושה את שלו" בעניין הזה, אבל בהחלט אפשר לעזור לתינוק כבר מגיל לידה ולספק לו את התמיכה הדרושה בהתפתחות זו.

מהי התפתחות תינוקות?התפתחות התינוק

התינוק שהה תשעה חודשים ברחם שלך, מעורסל במי שפיר חמימים, ומהרגע שהוא מגיח לעולם הוא מתחיל להתרגל לחיים מחוץ לרחם. הוא לומד להחזיק את ראשו, מכיר את ידיו, רגליו ואת שאר איבריו, שריריו מתחזקים, הוא מגלה את הדיבור והצלילים שאחרים מפיקים וגם הוא, לומד לזחול ובהמשך גם ללכת.

התפתחות התינוק מתבטאת במגוון תחומים: התפתחות מוטורית (תנועתית), התפתחות חושית, התפתחות שפה ותקשורת, התפתחות חברתית, התפתחות רגשית ושכלית ועוד.

נהוג להתייחס אל אבני ההתפתחות בשלבים לפי חודשים, ואמנם סדר השלבים בד"כ קבוע, אך קצב ההתפתחות של כל תינוק בין השלבים שונה.

איך עוזרים לתינוק להתפתח?

התינוק נולד עם דחף טבעי להתפתח ומתחיל בקליטת מידע מהרגע בו הוא נולד, ולכן אין צורך לעזור לתינוק להתפתח, אלא לספק לו את התנאים, הסביבה והתמיכה כדי שזה יקרה באופן טבעי. סביבה מתאימה כוללת, לפני הכל, את סיפוק צרכיו הבסיסיים של התינוק (מזון, שתייה ושינה) כמו גם את צרכיו הרגשיים. כמו כן, תהליך התפתחות תינוקות כולל התוודעות לסביבה ותגובה לגירויים. במסגרת התהליך הטבעי תוכלי ליצור עבור ילדך את הגירויים הדרושים לו בהתאם לגילו ולהוות את הסביבה העוטפת שלו – כך תלווי אותו במסע ההתפתחותי שלו מהרגע הראשון.

5 דברים שתוכלי לעשות, כדי לעזור לתינוקך להתפתח:

  • איך שיר נולד?

גם אם את לא מתכוונת להירשם לכוכב הבא, וגם אם את לא הראשונה שקופצת להתנדב לשיר בערב קריוקי, עבור תינוקך את מינימום מדונה! דברי אליו ותשירי לו. הדיאלוג ביניכם חשוב להתפתחות מערכת היחסים בינכם ויסייע לתינוק להתפתחות תקינה. תוכלי לדבר אליו כשאת מאכילה אותו, באמבטיה נעימה, כשאת מחליפה לו חיתול, לשיר לו בהרדמה ובכל פעילות משותפת.

  • לשבת ולקום

מגיל לידה, כשהתינוק חסר אונים ואינו זז לשום מקום, ועד גיל שנה, התינוק עובר התפתחות התינוקתקופה משמעותית של התפתחות מוטורית וגדילה. כדי לעזור לתינוק לעבור את אבני ההתפתחות – לפתח קשר עין יד,  להתהפך מהבטן לגב ומהגב לבטן, ללמוד לזחול, ללכת ועוד – שם המשחק הוא נוחות ותנועה.

תחילה, על מנת שהתינוק יוכל לזוז בקלות ולהניע את ידיו ואת רגליו, ובהמשך גם את כל גופו, מומלץ להלביש אותו בבגדים נוחים ולהקפיד שהחיתול יהיה יבש ובמידה המתאימה, כך שהוא לא יהיה מסורבל ושום דבר לא יפריע לו בתנועה או בזחילה. בחודשי הקיץ וכשהתינוק מספיק גדול מומלץ להשאיר אותו עם חיתול בלבד, כדי לאפשר לו מקסימום טווח תנועה ללא הפרעות.

בנוסף, מומלץ להחליף תנוחות באופן תדיר, כדי לאפשר לתינוק להכיר את האופציות השונות ולעודד אותו להניע שרירים שונים בגופו ולראות גירויים שונים – מהטרמפולינה לשכיבה על הבטן על שמיכת פעילות, היפוך על הגב, טיול בעגלה ועוד.

  • החוש השישי

ההתפתחות החושית של התינוק תלויה בעיקר בגירויים.

כשהתינוק נולד, חוש הראייה שלו מאפשר ראייה למרחק של 16-20 ס"מ בצורה מטושטשת; ככל שהוא גדל הוא מזהה את קולך, הקול של אימו שהוא שמע עוד כשהיה ברחמך, הוא נרגע מצלילים מונוטוניים שקטים ונבהל מרעש פתאומי וחזק; מעדיף ריח וטעם מתוק של חלב אם על פני ריח וטעם חומציים, ומגע רך על פני מגע גס; מעניינים אותו הצבעים שחור ולבן על פני צבעים אחרים.
בעזרת אביזרים מותאמים לגילו של התינוק תוכלי לגרות את החושים שלו ולסייע לו בהתפתחות החושית – בעזרת בובה נעימה עם צפצוף עדין, שקל לאחוז ונעים להכניס לפה, אפשר לגרות את חוש השמיעה של התינוק, תיאום עין יד ואת חוש המישוש; בדים במרקמים שונים ירגילו את התינוק לתחושת מגע שונה ויסייעו בוויסות חושי; בהמשך תוכלי להכיר לו טעמים חדשים בהצגת אוכל מוצק (בהתאם לגיל המותר על פי משרד הבריאות).

  • זה ממש משחק ילדים

למשחקי תינוקות תפקיד חשוב בהתפתחות מוטורית, רגשית, חברתית ושכלית שלהתפתחות התינוק התינוק.

מומלץ להתאים את המשחק לגיל התינוק והשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא וכמובן שחשוב להקפיד על בטיחות הצעצוע על פי תקנים של משרד הבריאות.

לעיתים יש נטייה להעמיס על התינוק יותר מידי צעצועים, אך חשוב בתור התחלה, להציע לתינוק צעצוע אחד בכל פעם וככל שהוא גדל להציע גירויים נוספים בהתאם.

  • חום ואהבה

הדבר הכי טוב שאת יכולה לעשות עבור תינוקך ועבור ההתפתחות שלו הוא לחבק אותו!

כן, פשוט חיבוק. החיבוק מעניק לתינוקך מגע נעים והוא בעל ערך רגשי גבוה מאוד. מבחינת התינוק את כל עולמו, ובעזרת החיבוק את משפיעה לא רק על מערכת היחסים בינך ובין התינוק, אלא גם על תחושת הביטחון, יכולת יצירת הקשר והאמון שלו בעולם כולו.

חבקי את תינוקך בכל רגע שמתאפשר לך והעניקי לו חום, אהבה ותחושת ביטחון.

לסיכום,

התפתחות תינוקות היא תהליך טבעי, ועם מעט השקעה והרבה חום ואהבה תוכלי לעודד את התינוק לכבוש את כל אבני ההתפתחות מגיל לידה ועד גיל שנה. בעזרת: דיבור ושירה, שמירה על נוחות ותנועתיות, גירוי החושים בהתאם לגיל התינוק, משחקי התפתחות ומלא חיבוקים; תחזקי את מערכת היחסים שלך עם התינוק ותסייעי לו בהתפתחותו.

כתיבת תגובה